İstanbul’da haftalık vefat sayıları

Grafik, Ocak-Temmuz ayları arasında İstanbul’daki haftalık vefat sayılarını gösteriyor.

2015-2019 yılları için haftalık maksimum ve minimum değerler (mavi şerit), ve 2020 yılı için haftalık değerler (kırmızı) gösteriliyor. 2020’deki yüzdelik artışlar 2015-19 arasındaki haftaların vefat sayısı ortalamasına göre hesaplandı.

2020 verisine 19. hafta dahil (son gün 12 Mayıs 2020) Son güncelleme: 25 Mayıs 2020. 

Sağlık Bakanlığı’nın resmi verilerine göre 12 Mayıs 2020 itibariyle tüm Türkiye’de COVID-19’a bağlı olarak vefat edenlerin toplam sayısı 3894 idi. Grafikte görüldüğü gibi sadece İstanbul’daki vefat sayısındaki artış (2015-19 dönemi ortalamasına kıyasla) 18 Mart-12 Mayıs tarihleri arasında toplam 4244 kişi.

  • Neden bugüne kadar olan veriler dahil değil? Verileri İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nden temin ediyoruz. Sistemde geçmiş haftaların sayılarında artışlar olabiliyor, bu farkları en aza indirmek için 14 gün öncesine kadar olan verileri kullanıyoruz. Veriyi otomatik çekemediğimizden geçmiş haftalardaki bazı artışlar grafiğe yansımamış olabilir.
  • Neden günlük değil de haftalık vefat sayıları? 7 günlük aralıkları hesaba katıyoruz çünkü günlük veriler çok fazla oynayabilir (büyük kaza vb.) haftalık veriler daha kararlı.
  • Bu grafik güncellenecek mi? Grafik her Pazartesi güncellenecek.
  • Buradaki sayılar İstanbul’da vefat edenlerin sayısı mı yoksa sadece İstanbul’da defnedilenlerin sayısını mı yansıtıyor? Bu konuda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun açıklaması bu sayıların İstanbul’da vefat edenlerin sayısı olduğunu teyit ediyor.

Bu görsel CC-BY lisanslıdır, atıf verilerek kullanılabilir. Veriye bağlı olmayan kısmı değiştirebilir/türetilebilir.

Grafik: Mesut Erzurumluoğlu (Cambridge Üniversitesi, Klinik Tıp, Epidemiyoloji Birimi)
Açıklama: Defne Üçer Şaylan (Sarkaç editör, [email protected])

1 Yorum