Orion takımyıldızı

  « Back to Glossary Index

  Orion Takımyıldızı gökyüzündeki en görkemli takımyıldızdır. Bu durum Yunan Mitolojisine de yansımıştır. Mitolojide iri cüsseli bir avcıyı simgeleyen Orion, bir akrep tarafından sokulduktan sonra gökyüzüne yerleşir. Bu öykünün ortaya çıkışı büyük olasılıkla Akrep takımyıldızı ve Orion takımyıldızının aynı anda gökyüzünde görülmeyişinden kaynaklanır. Yaz aylarında gökyüzünde en yüksek konumuna ulaşan Akrep takımyıldızı sonbaharın ilk yarısında güneydoğu ufku üzerinde yer alır. Bu sıralar, tam da Orion doğarken batar ve Orion’un gökyüzünde olduğu dönem ufkun altında kalır.

  Orion takımyıldızı, Orion’un belindeki kemeri simgeleyen benzer parlaklıktaki üç yıldız sayesinde kolayca tanınabilir. Kasım ayının başlarında saat 22.00 civarı bu üç yıldız tam doğu ufku üzerinde üst üste durur. Bu üç yıldızdan yola çıkılarak takımyıldızın geri kalanı kolayca gökyüzünde bulunabilir. Orion takımyıldızı, ilkbaharın sonlarına kadar gökyüzünde yer alır.

  Orion, gökyüzünün en parlak bulutsusu olan Orion Bulutsusu’nu barındırır.

  « Back to Glossary Index
  Önceki İçerikBüyük Kare
  Sonraki İçerikAndromeda Gökadası
  Alp Akoğlu

  ODTÜ Fizik Bölümünden mezun olduktan sonra, TÜBİTAK Bilim ve Teknik dergisinin yazar kadrosunda çalışmaya başladı. Başta TÜBİTAK Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği olmak üzere çeşitli etkinliklerin koordinasyonunda rol alarak bilimin, özellikle de gökbilimin popülerleştirilmesi ve yaygınlaştırılması için çalıştı. Çeşitli üniversitelerde ve başka eğitim kurumlarında bilim iletişimi konusunda çok sayıda sunum gerçekleştirdi, bilim haberciliği konusunda eğitimler verdi. TÜBİTAK Bilim Çocuk dergisini ilk çıkaran ve uzun yıllar devam ettiren ekipte yer aldı. Derginin editörlüğünü ve ardından yayın yönetmenliğini yaptı. 2019 yılında TÜBİTAK’tan ayrıldı. 2019-2021 yılları arasında KAFA Çocuk ve Bilim dergisinin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı. Şu anda GUHEM Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’nde Uzay Farkındalığı Eğitim Destek Ofisi Direktörü olarak çalışmalarını sürdürüyor.