Kış üçgeni

  « Back to Glossary Index

  Kış gökyüzünün en parlak yıldızlarından üçünün oluşturduğu, gökyüzünde dikkati çeken üçgendir. Üçgenin köşeleri Akyıldız olarak da bilinen Sirius hem Büyük Köpek Takımyıldızı’nın hem de tüm gökyüzünün en parlak yıldızıdır. Küçük Köpek Takımyıldızı’nın en parlak yıldızı olan Prokyon, üçgenin bir başka köşesini oluşturur. Orion’da yer alan Betelgöz üçgenin diğer bir köşesini oluşturur. Kış Üçgeni, ilkbaharın sonlarına kadar akşam gökyüzünde görülebilir.

  Kış gökyüzünün üç parlak yıldızının oluşturduğu ve kış gökyüzünün simgesi olarak kabul edilen Kış Üçgeni Ocak ayında hava karardıktan sonra doğu yönünde gökyüzünde yükselmeye başlar.
  « Back to Glossary Index
  Önceki İçerikAndromeda Gökadası
  Sonraki İçerikSirius
  Alp Akoğlu

  ODTÜ Fizik Bölümünden mezun olduktan sonra, TÜBİTAK Bilim ve Teknik dergisinin yazar kadrosunda çalışmaya başladı. Başta TÜBİTAK Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği olmak üzere çeşitli etkinliklerin koordinasyonunda rol alarak bilimin, özellikle de gökbilimin popülerleştirilmesi ve yaygınlaştırılması için çalıştı. Çeşitli üniversitelerde ve başka eğitim kurumlarında bilim iletişimi konusunda çok sayıda sunum gerçekleştirdi, bilim haberciliği konusunda eğitimler verdi. TÜBİTAK Bilim Çocuk dergisini ilk çıkaran ve uzun yıllar devam ettiren ekipte yer aldı. Derginin editörlüğünü ve ardından yayın yönetmenliğini yaptı. 2019 yılında TÜBİTAK’tan ayrıldı. 2019-2021 yılları arasında KAFA Çocuk ve Bilim dergisinin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı. Şu anda GUHEM Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’nde Uzay Farkındalığı Eğitim Destek Ofisi Direktörü olarak çalışmalarını sürdürüyor.