Jüpiter’in uyduları

  « Back to Glossary Index
  Jüpiter’in dört büyük uydusu (Stellarium programıyla oluşturulmuştur.)

  Jüpiter’in dört büyük uydusu Io, Europa, Ganymede ve Callisto ilk olarak 1609 yılında Galileo Galilei tarafından çok basit bir teleskopla gözlendi. Galileo, uyduları haftalarca her gece gözlemleyerek, onların Jüpiter’in yörüngesinde olduklarını keşfetti. Galileo’nun bu keşfi tüm gökcisimlerinin Dünya’nın çevresinde döndüğü inancına karşı elde edilen güçlü bir gözlemsel kanıt olarak tarihe geçti. Bu nedenle bu dört büyük uydu sıklıkla Galileo Uyduları olarak anılır.

  Io, Bu dört uydudan Jüpiter’e en yakın olanıdır. Jüpiter’in yörüngesinde yalnızca 1,8 günde dolanır. Uzaklık arttıkça uyduların yörüngede dolanma süreleri de uzar. Dört uydudan en uzaktaki olan Callisto ise Jüpiter’in çevresinde yaklaşık 17 günde bir dolanır. Uyduların yörünge sürelerinin ve hızlarının farklı olması nedeniyle birbirlerine göre konumları sürekli değişir. Bu değişimi birkaç saat içinde fark etmek mümkündür. Uyduların yörünge düzlemleri bizin bakış doğrultumuza paralel olduğundan uyduları Jüpiter’in sağına ve soluna doğru hareket ederken görürüz. Bu hareketleri sırasında kimi zaman hepsi Jüpiter’in bir tarafında, kimi zaman bazısı bir yanda diğerleri öteki yanda olurlar. Bazen de uydulardan bir ya da birkaçı gözden kaybolur. Bu durumda ya Jüpiter’in arkasında ya da önünde yer alırlar.

  Her gözlemde farklı bir dizilimle karşımıza çıktıkları için amatör gökbilimciler Jüpiter’in uydularına bakmayı çok sever. Jüpiter’in uydularını bir dürbünle görmek mümkün. Çok parlak olduklarından yalnızca dört kez büyüten bir dürbünle bile görülebilirler.

  Jüpiter’in dört büyük uydusu ve Jüpiter’e göre büyüklükleri. Aşağıdan yukarıya: Io, Europa, Ganymede ve Callisto (Aylar: NASA/JPL/Galileo; Jüpiter: NASA/JPL/Space Science Institute; Resim: Kevin M. Gill)

   

   

  « Back to Glossary Index
  Önceki İçerikJüpiter
  Sonraki İçerikGüneş tutulması
  Alp Akoğlu

  ODTÜ Fizik Bölümünden mezun olduktan sonra, TÜBİTAK Bilim ve Teknik dergisinin yazar kadrosunda çalışmaya başladı. Başta TÜBİTAK Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği olmak üzere çeşitli etkinliklerin koordinasyonunda rol alarak bilimin, özellikle de gökbilimin popülerleştirilmesi ve yaygınlaştırılması için çalıştı. Çeşitli üniversitelerde ve başka eğitim kurumlarında bilim iletişimi konusunda çok sayıda sunum gerçekleştirdi, bilim haberciliği konusunda eğitimler verdi. TÜBİTAK Bilim Çocuk dergisini ilk çıkaran ve uzun yıllar devam ettiren ekipte yer aldı. Derginin editörlüğünü ve ardından yayın yönetmenliğini yaptı. 2019 yılında TÜBİTAK’tan ayrıldı. 2019-2021 yılları arasında KAFA Çocuk ve Bilim dergisinin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı. Şu anda GUHEM Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’nde Uzay Farkındalığı Eğitim Destek Ofisi Direktörü olarak çalışmalarını sürdürüyor.