Büyük Ayı takımyıldızı: Gökyüzünün en ünlüsü

  « Back to Glossary Index

  Büyük Ayı, bir kepçeye ya da bir cezveye benzeyen şekliyle, gökyüzünün en ünlü takımyıldızı. Aslında kepçe şekli takımyıldızın bir kısmını oluşturur. Kepçe, takımyıldızı oluşturan diğer yıldızlarla birlikte bir ayıya benzetilebilir. Ne var ki diğer yıldızları seçmek daha zordur. Büyük Ayı’nın ünü belirgin yıldızları sayesinde gökyüzünde kolayca bulunabilmesinin yanı sıra hiç batmayan birkaç takımyıldızdan biri olmasından kaynaklanır. Bulunduğumuz enlemlerden yıl boyunca hiç batmadan Kutupyıldızı’nın çevresinde dolanır durur. Takımyıldız ilkbahar aylarındaysa gökyüzünde en yüksek konuma ulaşır.

  Büyük Ayı, gökyüzünün en ünlü çift yıldızına ev sahipliği yapar. Kepçenin sapının ortasındaki Mizar ve çok yakınındaki Alkor, birbirine yakın iki yıldız. İkili çıplak gözle birbirinden ayırt edilebilir, teleskopla bakıldığında ise birbirine çok yakın görünen iki yıldızdan oluştuğu görülebilir. Mizar ve Alkor altı yıldızdan oluşan bir yıldız sisteminin iki parlak üyesidir. Bu nedenle çıplak gözle sistemin yalnızca bu iki yıldızı görünür. Günümüzde, yıldızların çoğunun ikili ya da çoklu sistemlerde bulunduğu düşünülüyor. Bunların yakınımızda yer alanlarının yüzlercesi bir dürbün ya da küçük bir teleskopla gözlenebiliyor.

  « Back to Glossary Index
  Önceki İçerikAslan Takımyıldızı
  Sonraki İçerikMizar ve Alkor
  Alp Akoğlu

  ODTÜ Fizik Bölümünden mezun olduktan sonra, TÜBİTAK Bilim ve Teknik dergisinin yazar kadrosunda çalışmaya başladı. Başta TÜBİTAK Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği olmak üzere çeşitli etkinliklerin koordinasyonunda rol alarak bilimin, özellikle de gökbilimin popülerleştirilmesi ve yaygınlaştırılması için çalıştı. Çeşitli üniversitelerde ve başka eğitim kurumlarında bilim iletişimi konusunda çok sayıda sunum gerçekleştirdi, bilim haberciliği konusunda eğitimler verdi. TÜBİTAK Bilim Çocuk dergisini ilk çıkaran ve uzun yıllar devam ettiren ekipte yer aldı. Derginin editörlüğünü ve ardından yayın yönetmenliğini yaptı. 2019 yılında TÜBİTAK’tan ayrıldı. 2019-2021 yılları arasında KAFA Çocuk ve Bilim dergisinin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı. Şu anda GUHEM Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’nde Uzay Farkındalığı Eğitim Destek Ofisi Direktörü olarak çalışmalarını sürdürüyor.