Pandemiyle geçen 800 gün – Murat Akova

    Rawpixel

    Meraklısına Bilim’in 132. bölümünde konuğumuz Hacettepe Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları bölümünden, aynı zamanda Bilim Akademisi üyesi de olan Murat Akova oldu. Medyascope’tan Şükran Şençekiçer’in sorularını yanıtlayan Akova, pandemi ile geçirdiğimiz son 30 aya yönelik genel bir değerlendirme yaptı.

    Mart 2020’den itibaren içine girdiğimiz kaotik süreçte dünyanın bu ölçekte bir salgına hazırlıksız yakalandığını belirten Akova, bir hastalığa karşı en hızlı aşı geliştirme sürecini de Covid-19 ile gördüğümüzü belirtti. Bundan sonra yaşanacak olası bir salgın karşısında çıkarılan büyük dersler olduğunun da altını çizen Akova, aşıların eşit dağıtımının yapılamamış olmasının pandeminin seyir değiştirdiği bugünlerde bile hâlâ bir sorun olduğunu belirtti.
    Programın devamında, Türkiye’ye dair değerlendirmeler de bulunan Akova, Türkiye’de yapılan bilimsel çalışmaların eksikliğine ve getirilen engellere dikkat çekti. Geleceğe dair neler yapılabileceğine dair soruları da yanıtlayan Akova, bilgi eksikliğinin pandemi sürecini nasıl etkilediğini de anlattı.
    https://www.youtube.com/watch?v=_X4aPhjn_9I