Bilim Akademisi’nin 10. yıl belgeseli: “Sivil bir inat hikâyesi”

    Bugün (25 Kasım 2021) Bilim Akademisi’nin kuruluşunun 10. yıldönümü!

    “Sivil bir inat hikâyesi” belgeseli bu kuruluşun hikâyesi…

    Bilim Akademisi’nin kurucu üyelerinin tanıklıklarından oluşan belgesel, kavramsal olarak bilim akademilerinin dünyada ve Türkiye’deki işlevleri ve önemlerine dair  anlatımlarla açılıyor; 1994’te Erdal İnönü’nün inisiyatifiyle kurulan Türkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA) 2011’e kadar olan geçmişi ve 2011’de bir kanun hükmünde kararnameyle TÜBA’ya yapılan müdahale, kurumun özerkliğini kaybedişi ve 82 üyeden 52’sinin istifa süreciyle devam ediyor. Bir sivil toplum kuruluşu olarak Bilim Akademisi’nin kuruluşu da bugünlere rastlıyor.

    Ali Alpar, Yeşim Atamer, Canan Atılgan, Ayşe Erzan, Naci Görür, Sami Gülgöz, Metin Gürses, Ersin Kalaycıoğlu, Şevket Pamuk, Önder Pekcan, İlhan Tekeli ve Yücel Yılmaz’ın söz aldığı belgeselde Bilim Akademisi’nin kuruluş günlerinin heyecanı, zor kararlar, mutlu anlar ve umut var. Türkiye’de bir sivil Bilim Akademisi’nin neden gerekli olduğuna dair yanıtların da yer aldığı belgeselin söyleşilerini Zeynep Güven Ünlü, yaratıcı kurgusunu Emre Zeros ve koordinasyonu Maral Yağyazan üstlendi.

    Belgesel dört bölümle yayında: Dünyada ve Türkiye’de bilim akademileri, Nasıl kurulduk? Neler yaptık? ve Neler hedefliyoruz?