Covid-19 Karşılaştırmalı grafikler

Sağlık Bakanlığı’nın açıklanmış tüm verilerine ve hem Türkiye hem dünya verilerinin kapsamlı bir analizine turcovid19.com adresinden ulaşabilirsiniz.  Bu sayfadaki grafikler de Turcovid19  ekibi tarafından Sarkaç için hazırlandı.  

Grafiklerin yüklenmesi gerçek zamanlı veri akışı nedeniyle 15-20 saniye kadar sürebilir.  Her grafiğin altında bulunan Google Data Studio veya “tam ekran” seçenekleriyle grafikler daha net görüntülenebilir.  

Günlük Türkiye verileri: .xlsx / .csv


Aşağıdaki grafikte Türkiye‘deki günlük vaka/hasta* ve günlük vefat sayıları görülüyor. Kalın çizgiler 7 günlük ortalamayı ince çizgiler günlük değerleri gösteriyor.

  • Grafiğin üzerinde gezinerek belli bir gündeki değerler görüntülenebilir.
  • 7 günlük ortalama, bakılan gün ile öncesindeki 6 günün ortalama değeridir.
  • Vaka ve hasta sayıları sol dikey eksende, vefat sayıları sağ diken eksende gösteriliyor. Vaka sayıları 25 Kasım’da açıklanmaya başladı.

*Günlük vaka/hasta ne demek?

28 Temmuz 2020’ye kadar vaka sayısı olarak adlandırılan bu sayılar 29 Temmuz’dan itibaren hasta sayısı olarak adlandırılmaya başlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 30 Eylül 2020’de yaptığı basın açıklamasında “hasta sayısının PCR testi pozitif çıkmasına rağmen belirti göstermeyen kişileri kapsamadığını” belirtti. Tam metin için tıklayınız.

Aşağıdaki grafikte Türkiye’deki günlük aktif hasta sayısı ile, ağır hasta sayıları[1]Sağlık Bakanlığı, 29 Haziran’a kadar olan dönemde her gün yoğun bakımda bulunan ve entübe hasta sayılarını paylaşıyordu. 29 Haziran’dan itibaren Sağlık Bakanlığı bu sayılar … Devamı gösteriliyor.

  • Günlük yoğun bakım, entübe ve ağır hasta sayılarını soldaki dikey eksen; o gün itibariyle aktif hasta sayısını ise sağdaki dikey eksen gösteriyor.
  • Aktif hasta sayıları binle çarpılarak okunmalı. (Aktif hasta sayısı =Toplam hasta sayısı- İyileşen hasta sayısı – Toplam vefat sayısı) şeklinde hesaplanıyor. Aktif hasta sayıları içinde belirti göstermeyen veya hafif belirti gösterenler bulunmuyor.

Notlar/Kaynaklar

Notlar/Kaynaklar
1 Sağlık Bakanlığı, 29 Haziran’a kadar olan dönemde her gün yoğun bakımda bulunan ve entübe hasta sayılarını paylaşıyordu. 29 Haziran’dan itibaren Sağlık Bakanlığı bu sayılar yerine ağır hasta sayılarını paylaşmaya başladı.  “Ağır hasta” kavramının Sağlık Bakanlığı’nın 30 Eylül 2020’deki basın toplantısında paylaştığı tanımı: “COVID-19 un viral solunum yolu enfeksiyonu olmanın ötesine geçip sistemik hastalık halini alması ve hastayı dış desteğe ihtiyaç duyar hale getirmesi durumunda hastayı ağır hasta olarak tanımlıyoruz. Kan oksijen düzeyi belli düzeyin altında olan veya entübe olan hastalarımızı bu şekilde rapor ediyoruz.Abdullah Uçar‘ın Sağlık Bakanlığı tarafından pandemiye yönelik yayınlanan rehberleri inceleyerek hazırladığı ağır hasta ölçütleri için tıklayınız.